Kontakt
Otevírací doba
Stěna
Po - Pá: 10:00 - 21:00
So: 10:00 - 20:00
Ne: 12:00 - 21:00

Prodejna
Po - So: 10:00 - 19:00
Ne: 12:00 - 19:00

Restaurace
Po - Ne: 11:00 - 23:00

Kontakt:
Prodejna a stěna:
Tel.: 495 428 308
Email: info @ stenahk.cz

Restaurace:
Tel.: 774 807 774
Email: restauracestena @ seznam.cz

Stěnahk.cz na Facebooku
Novinky

Trénink síly na skály

Trénink síly na skály

Už to vypadá, že nás pustí mimo okresy....

Hurá na trénink

Hurá na trénink

Základní potřebou lezce je umět...

Letní tábory 2021

Letní tábory 2021

Příměstský tábor je vhodným řešením...

Úvod » Články » Diskusní témata » Skialpování dětí? Proč ne! Jak a s čím se dozvíte v článku.

Skialpování dětí? Proč ne! Jak a s čím se dozvíte v článku.

Skialpování dětí? Proč ne! Jak a s čím se dozvíte v článku.

Skialpování dětí? Proč ne! Jak a s čím se dozvíte v článku.

To byla otázka, kterou jsme před touto zimou řešili, aniž bychom věděli, že to bude víc než aktuální téma této zimy.

 V podstatě záleží hlavně na stáří a velikosti dítěte, respektive hlavně velikosti jeho nohy. Pokud máte doma dítko, které má velikost nohy EU 35 a více, můžete mu koupit regulérní skialpový set. Dynafit nabízí speciální dětský set ( Seven Summits Youngstar ski set) od velikosti lyží 120 cm.

To my, ale bohužel ještě nemáme a tak jsme pátrali dál.

Taková klasika je pořídit dětem běžecké lyže a nalepit na ně pásy. Nevýhoda je v tom, že pokud dítě neumí úplně dobře na běžkách anebo si chcete sjet pořádný kopec, musíte mu vynést sjezdové lyže a boty.  Jo a má to vlastně ještě jedno negativum-zkoušeli jste si někdy nahoře na kopci vyměnit vyhřáté boty za druhé vymrzlé a ještě k tomu, když je mráz, nedej bože sněží a fouká? Tak to také není žádná výhra. Ovšem běžecké lyže mají pro děti i svá pozitiva. Dají se sehnat lehce, jsou lehké a chůze na nich děti tak neunavuje. Dokážou vám tudíž ujít větší vzdálenost za menší čas a úplně se u toho nezničit.

Další možnost, která je na trhu už nějaký ten rok, je adaptér do sjezdových lyží. Taková vložka, kterou dole pod kopcem nacvaknete do vázání a nahoře na kopci zas vyndáte a dítě může frčet dolů, tak jak je zvyklé. Na trhu jich je několik, my zvolili nejnovější verzi od  Contour- StartUp. Jeho výhoda je relativně nízká hmotnost (450g) a možnost podpatku do kopce. Manipulace je jednoduchá, nepotřebujete žádné nářadí a dá se pořídit i v kompletu s pásy. Velikost je variabilní a dá se upravit pro boty od velikosti 245 – 305 mm. Dítě jde nahoru v lyžařských botách s rozepnutou přezkou. Nevýhodou je to, že u adaptéru máte těžiště výš a proto se s ním hůře provádí otočky a problém nastává i v traverzu, ale pro takový dětský základní skialp nám přijde parádní.

 Nadšení dcery z vlastní skialpové výbavy bylo veliké a tak na sebe testování nenechalo dlouho čekat.  Ovšem předtím jsme museli vyřešit ještě jeden drobný problém- dceřiny lyžařské boty jsou stále menší, než nejmenší požadovaný rozměr adaptéru. Nakonec to hravě vyřešili řemínky na mačky a my mohli vyrazit.

A jak to celé dopadlo?

Naše Kája je ještě opravdu malá (necelé 4 roky), takže se u ní nekonají žádné velké skialpové výkony, ale už teď jí to baví a těší se, až půjdeme zase. Máme vyzkoušeny obě varianty, jak chůzi na běžkách s pásy, tak na sjezdových lyžích s adaptérem. Pokud má možnost vybere si vždy sama adaptér-do prudšího kopce např. sjezdovky se jí jde díky podpatku určitě lépe a i přesto, že jsou lyže s adaptérem těžší ( 2kg – jedna lyže, pás, vázání, adaptér a bota), tak dokáže vyjít naši průměrnou sjezdovku (400 výškových metrů) a pak ji sjet. Pokud, ale potřebujeme jít delší úsek (cca 5 a více km) po mírnější cestě typu turistická cesta, dáme jí běžkařské boty s pásy-jsou lehčí  (cca 1 kg-  jedna lyže, pás a bota) a jak bylo napsáno na začátku, dítě díky tomu ujde v celkem dobrém čase i delší trasu. (Horní Mísečky-Zlaté návrší -2 a půl hodiny-5 km).

Čeká nás jarní teplé počasí a to je ten správný čas na to, vyzkoušet hranice dětských i našich možností a užít si společně strávený čas, protože ty zážitky jsou k nezaplacení. Tak tedy směle vzhůru a spoustu společně našlapaných výškových metrů přeje Míša, Bája, Kája a Béďa.

Za posledních 30 dnů nikdo nevložil příspěvek do diskuze.

Abyste mohli vkládat příspěvky, tak se prosím zaregistrujte nebo přihlašte.

© 2013-2021, Lezecká stěna - Hradec Králové.

Realizace a SEO: CCN PLUS s.r.o.